در پست قبلی نوشتم چرا زبان Go، زبان خوبی محسوب می‌شود، در این مطلب سعی کردم لیستی از منابع آموزشی که واسه یادگیری زبان Go خوبه را به اشتراک بگذارم.

ویدیو، کتاب، داکیومنت ؟

شیوه یادگیری هر کسی متفاوت است، خیلی‌ها مثل من در درجه‌ی اول ویدیو را ترجیح می‌دهند چرا که در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایده و سرنخ‌های خوبی به شما می‌دهند و همچنین آتش یادگیری و استفاده از آن زبان و یا تکنیک را در شما زنده می‌کند 🔥 البته باید ویدیو آموزشی از منبع مناسبی باشد، پس بهتر است همیشه کانال افراد کار درست را در یوتیوب subscribe کنید ( مثلاً یکیش کانال من ، تعریف الکی از خودم 😂 )، کسانی که با کتاب کنار میان فوق‌العاده با صبر و حوصله هستند، البته پاداش این صبر رو هم می‌برند و مطالب را عمیقاً درک می‌کنند ( البته اگه درست مطالعه کنند ! ) در انتها شما نمی‌توانید تمامی تکنیک‌ها و اصول و قواعد را از طریق کتاب و یا ویدیو آموزشی یاد بگیرید، پس همیشه باید در داکیومنت آن زبان و یا تکنولوژی زندگی کنید!

در ادامه منابع آموزشی برای زبان Go که می‌شناسم را به تفکیک لیست کردم، اگر منبع خوبی جا افتاده حتماً در قسمت نظرات درج کنید که بقیه هم استفاده کنند!

👈 من منبعی به فارسی درباره زبان Go ندیده‌ام، اگر سراغ دارید حتماً به اشتراک بگذارید!

داکیومنت

داکیومنت رسمی زبان Go خیلی خوب و جامع نوشته شده، البته درک آن برای کسانی جالب و راحت است که با دنیای برنامه‌نویسی آشنا باشند، پس اگر قبلاً با زبانی آشنا هستید حتماً مستقیم سراغ داکیومنت بروید چون بسیار خوب، کامل و عالی تنظیم شده، برای اولین قدم سراغ Tour of Go بروید، قدم به قدم در قالب مثال‌هایی با این زبان آشنا می‌شوید، در قدم بعدی هم Effective Go و Language Specification خیلی می‌توانه مفید باشه.

  • داکیومنت مربوطه به تمامی Package ها داخلی Go را می‌توانید در اینجا داشته باشید.
  • همچنین داکیومنت‌های مربوط به تمامی Package مثل Echo را می‌توانید در godoc.org داشته باشید، اصولاً تمامی package های خوب و استاندارد در اینجا داکیومنت خودشان را قرار می‌دهند.

👈متاسفانه به دلیل تحریم فناوری گوگل بر ایران تمامی لینک‌های ارائه شده با IP ایران مسدود می‌باشد 😶

ویدیو

یوتیوب به عنوان یک دانشگاه‌ خوب همیشه پر از ویدیو‌های خوب و با تکنیک هست که شما می‌توانید به صورت رایگان ازش استفاده کنید، البته وب‌ سایت‌هایی مثل Pluralsight و یا Udemy هم هستند که ویدیو‌های پولی خوبی دارند 😅 ، مواردی که اینجا لیست می‌شود همگی از Youtube هست که می‌توانید به رایگان از آنها استفاده کنید.

  • یه Meet Up یک و نیم ساعته برای آشنایی با گو - Build Web App with golang
  • دوره آموزشی Golang توسط Todd McLeod که در سیلیکون‌ولی آموزش داده است - ۱۴۲ ویدیو Learn To Code - Golang Training دقیقاً انگار کلاس رفتین با این تفاوت که نمی‌توانید در همان لحظه سوال کنید.
  • کانال اختصاصی The Go Programming Language
  • نکات خیلی کلیدی و خوب در ویدیوهای ۵ دقیقه‌ای - Go In 5 Minutes
  • یه ویدیوی خوب درباره مهاجرت از Node.js به Go
  • اگه خیلی علاقه‌مند شدید ویدیوهای کنفرانس‌های Go خیلی می‌توانه مفید باشه gophercon

کتاب

راستش به شخصه تنبلم و حوصله کتاب خواندن را ندارم، در حوزه زبان Go فقط یه کتاب خواندم، خیلی خوب و ساده نوشته شده که به صورت رایگان در اینجا ارائه شده است.

وب سایت - مخزن‌های متن باز - بلاگ‌ها